Aranyér fn. (latinul: nodus haemorrhoidalis), ambuláns lapon, zárójelentésen gyakran rövidítve, többes számban: nodi haem.
Betegség? Nem minden esetben. A végbél zaróizma magasságában, a nyálkahártya alatt kis érgomolyagok bújnak meg. A feladatuk fontos, ugyanis ezek a kis érgomolyagok nélkül nem tudnánk 100%-ban visszatartani a híg székletet, szeleket. Betegségről akkor beszélünk, amikor valamilyen okból ezek az érgomolyagok megduzzadnak, előesnek és tüneteket okoznak.
A csomók előesésének mértékében az aranyerességnek négy stádiuma van. Az első stádiumban kívülről nem látni semmit, második stádiumban préseléskor a csomó megjelenik a végbélnyílásban, harmadik stádiumban a csomó préselés nélkül is látható, de könnyen visszahelyezhető, míg negyedik stádiumban már nem, vagy csak nehezen helyezhető vissza az aranyeres csomó.
Leggyakoribb tünetek: viszketés, égő érzés, friss piros vérzés. Enyhe fájdalom lehet, de ha a vezető tünet az erős fájdalom, akkor leggyakrabban más baj áll a háttérben.
A panasz oka ekkor is lehet aranyeresség, de ekkor egy körkörös, nagy duzzanat is tapintható a végbélnyílásnál (negyedik stádiumú aranyeresség). Gyakoribb oka az erős fájdalomnak a nyálkahártya berepedés (latinul: fissura), a végbélnyílás tályog (latinul: abscessus), vagy a végbélmenti rögösödés (latinul: perianális trombózis, régi nevén: külső rögösödött aranyér). Mindegyik esetben orvosi szakvizsgálat és ellátás szükséges.
Vizsgálat: bal oldalon fekve történik. Részét képezi az ujjal való vizsgálat és az úgynevezett anoszkópos vizsgálat, amikor egy vékony, kb. ujjnyi vastag műanyag eszközzel tárjuk fel a végbél alsó 10 cm-es szakaszát. A két vizsgálat kombinációjával egy általános képet kapunk a végbelet érintő esetleges betegségekről. Természetesen szükség esetén további vizsgálatra is sor kerülhet. Legfontosabb ezek közül a panaszok hátterében álló vastagbél betegségek, különös tekintettel a tumoros betegségek kizárása vastagbéltükrözéssel.
Kezelés: az aranyeres terápia szerves és élethosszig tartó része a rostban gazdag diéta és ehhez igazodó folyadékbevitel. Ezt egészítheti ki szükség esetén a gyógyszeres kezelés és terápiára nem reagáló esetben egy gyors beavatkozás, a gumigyűrűzés.
Összefoglalva az aranyeresség egy életet végigkísérő, lefolyásában hullámzó kórkép. Célunk a lehető leghosszabb tünetmentes/tünetszegény állapot elérése, mely betegeink megelégedésére szolgál.
Célunk továbbá, hogy időben, korai stádiumban sikerüljön diagnosztizálni az aranyérszerű tünetek mögött megbújó egyéb betegséget, elváltozást.
Kérdésével keresse bátran ügyfélszolgálatunkat! 06 30 6055 309
Időpontkérés telefonon: 06 30 6055 309
Időpontkérés e-mailben: iroda@gastropraxis.hu